A japán jegybank monetáris élénkítése várakozáson felüli javulást eredményezett a konjunktúra adatokban, mivel a japán bruttó hazai össztermék emelkedése, az ipari termelés és a kiskereskedelem volumene is meghaladta az elemzõi konszenzust. A befektetõknek örülnie kellene, csakhogy a japán jegybank pont a növekedés beindulása és a jelenlegi óriási kötvényvásárlási volumen miatt változatlanul hagyta a pénzpiaci kondíciókat, amelyet nem fogadtak kitörõ lelkesedéssel a piaci szereplõk.

Technikai oldal

Mi történt? Az USD/JPY kurzus májusban heves lendülettel lépte át a 100-as álomhatárt, a kitörési kísérletet siker koronázta, a nagy dinamikájú mozgást a Bollinger szalagok összeszûkülése jelezte. Ezután 103 fölött már nem érkeztek meg az újabb vevõk, inkább egyfajta oldalazó tendencia érvényesült. A technikai indikátorok már hónapok óta jelezték, hogy az árfolyam túlvett állapotba került. Májusban az RSI oszcillátor értékei semleges zónában tartózkodtak, a Stochastic és az MACD indikátorok jeleztek eladási szignált. Ennek ellenére az USD/JPY tartotta magát, tulajdonképpen annyi történt, hogy a vizsgált idõszak végére az árfolyam megközelítette az 50 napos mozgóátlagot és a 100-as értéket, amely 100%-os Fibonacci támaszvonal egyben. Így továbbra sem történt jelentõsebb korrekció az USDJPY jegyzésben.

usd/jpy

Mi várható? Az USDJPY kurzus az 50 és 200 napos mozgóátlag felett helyezkedett el, ezért egyelõre semmi sem veszélyezteti a középtávú és hosszú távú emelkedõ trend érvényességét. Az 50 napos mozgóátlag és a 100-as szint letörése eredményezhet egy komolyabb korrekciót, mert ebben az esetben megnyílik a tér a 61,8%-os (90,74) Fibonacci vonal és 200 napos mozgóátlag irányába. Továbbra is érvényes, hogy a 100-as szint feletti stabilizálódás igen komoly megnyugvást jelentene a következõ rallyban bizakodók számára, mert akkor a 161,8%-os (115,34) Fibonacci szint meghódítására is sor kerülhet.

Fundamentális oldal

Összefoglalás: Egyrészt a hónapok óta tartó japán eszközárak meredek szárnyalása korrekció nélkül zajlott, ezért akár itt lehet az ideje egy profitrealizálással járó természetes piaci reakciónak. Másrészt a japán jegybank sem önthet végtelenül sok likviditást a japán gazdaságba, hiszen annak akár komoly hátrányos következményei lehetnek. A jen erõsödése pedig magától értetõdõen együtt járhat az exportõr vállalatok profitkilátásainak csökkenésével, ezért egy esetleges devizapiaci korrekció közvetlen hatása a várhatóan érezteti hatását a japán részvénypiacon is.

Szólj hozzá